Bez wczoraj ... nie byłoby Dziś ...

Elektroniczna służba przygotowawcza realizowana przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego została stworzona w ramach projektu systemowego „Szkolenia i pomoc doradcza w zakresie etyki i unikania konfliktu interesu w samorządzie terytorialnym”, realizowanego przez MSWiA w latach 2009-2011 w ramach Działania 5.2 Wzmocnienie potencjału administracji samorządowej, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.

Jednym z trzech głównych obszarów tego projektu było przygotowanie szkoleń oraz portalu internetowego,umożliwiającego realizację szkoleń z zakresu służby przygotowawczej dla pracowników samorządowych, z uwzględnieniem elementów etyki zawodowej.

Projekt był realizowany przez MSWiA w partnerstwie z Grupą Kapitałową DGA z Poznania, firmą 4system Polska Sp. z o. o. z Zielonej Góry oraz firmą Sputnik Software Sp. z o. o. z Poznania.

Po zakończeniu projektu, portal szkoleniowy był nadal udostępniany i aktualizowany we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, który był Partnerem MSWiA w kolejnym projekcie systemowym „Dobre prawo – sprawne rządzenie”. W projekcie tym skupiono się na poprawie jakości aktów prawa miejscowego oraz decyzji administracyjnych. Szkolenie z podstaw prawa administracyjnego i techniki prawodawczej jest oferowane nowozatrudnionym pracownikom samorządowym od początku funkcjonowania elektronicznej służby przygotowawczej.

Celem głównym projektu „Dobre prawo – sprawne rządzenie” była poprawa jakości aktów prawa miejscowego, decyzji administracyjnych oraz rozstrzygnięć organów nadzorujących działalność JST. Od momentu uruchomienia platformy w 2009 roku do końca 2015 roku, ponad 4,3 tysiąca uczestników ukończyło kurs, otrzymując certyfikat, a średni czas trwania kursu wynosił 31 dni.

 

 

Szkolenia wtedy ... i Dziś ...

Od 1 stycznia 2009 r. jednostki samorządu terytorialnego są zobowiązane do przeprowadzania służby przygotowawczej dla pracowników zatrudnianych po raz pierwszy. O skierowaniu na służbę przygotowawczą oraz jej zakresie decyduje kierownik jednostki, w której zatrudniony jest urzędnik. Dotychczas służba przygotowawcza wymagała uczestnictwa w czasochłonnym kursie poza miejscem pracy. Obecnie kierownicy jednostek mogą skorzystać z platformy e-learningowej NIST, która umożliwia przeprowadzenie szkoleń bez konieczności opuszczania urzędu.

Służba przygotowawcza trwa maksymalnie 3 miesiące i kończy się egzaminem, którego pozytywne zaliczenie jest warunkiem kontynuacji zatrudnienia. Nowo zatrudniony pracownik może zostać zwolniony z obowiązku odbycia służby przygotowawczej, jeśli kierownik jednostki uzna, że posiada on wystarczającą wiedzę i umiejętności. Mimo to pracownik wciąż musi zdać egzamin końcowy.

Elektroniczne szkolenia dostępne na platformie NIST są nowoczesną alternatywą wobec tradycyjnych metod edukacji. Kluczowymi zaletami e-learningu są bezpłatność oraz możliwość samodzielnego wyboru dogodnego czasu na naukę. Dodatkowo, opiekun kursu ma możliwość bieżącego monitorowania postępów szkolenia swoich pracowników.

Kursy ... tu i teraz ...

W 2016 roku kontynuowanie funkcjonowania platformy zostało powierzone Narodowemu Instytutowi Samorządu Terytorialnego. Pod koniec 2024 roku rozpoczęliśmy prace nad budową zaktualizowanej wersji platformy szkoleniowej. Obecnie na platformie dostępnych jest 10 kursów, które zostały przygotowane zgodnie z obowiązującym stanem prawnym.

Kursy e-learningowe cechują się wysokim poziomem merytorycznym, prezentującym aktualne przepisy prawa, oraz przejrzystą formą, co gwarantuje zwiększenie wiedzy pracowników i podniesienie ich kwalifikacji zawodowych.

Zasady korzystania z platformy

Aby skorzystać z portalu, wystarczy przeglądarka internetowa (Internet Explorer, Firefox, Chrome, Safari – w najnowszych wersjach). Portal jest dostępny przy standardowych ustawieniach przeglądarek, co eliminuje konieczność instalowania dodatkowego oprogramowania czy modyfikowania konfiguracji komputera.

(Szczegóły dostępne w zakładce „Zasady korzystania z platformy”).

 

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 25 lutego 2025, 11:13
Dostępność

Kolor tła

Czcionka

Rozmiar czcionki

1

Kolor tekstu